Yangına Dayanıklı ve Çevreci Jeopolimer Beton

'Güncel Haberler' forumunda g1b tarafından 13 Aralık 2016 tarihinde açılan konu

 1. g1b

  g1b Administrator Site Yetkilisi

  113
  4
  18
  Endüstriyel bir yan ürün kullanılarak yapılan beton, yaklaşık 1000 ° C 'lik yangınlara maruz bırakıldığında geleneksel betondan daha iyi fazla dayanım gösteriyor.

  Curtin Üniversitesi araştırmacısı Dr Prabir Sarker, yüksek yangın dayanıklılığına sahip malzemelerin seçilmesi, tünellerin ve yüksek katlı binaların yapımında ve özellikle tehlikeli maddelerin depolanmasında önem taşıdığını belirtti.

  Dr. Prabir Sarker yaptığı açıklamada, "Yangında, yapının tamamen çökmesini istemiyoruz. Tehlikeli madde depoluyorsanız, toplam çöküş tüm çevreyi kirletecek. Yüksek katlı bir bina ise binayı kullanan bir çok insanın bulunması önem seviyesini artırıyor" dedi.

  Dr Sarker'ın araştırması, kömürle çalışan elektrik santrallerinin yan ürünlerinden biri olan geri dönüştürülmüş uçucu külü kullanarak yapılan beton tipi "jeopolimer beton" üretimi üzerine odaklanmaktadır. Bu, betonun daha çevreci olmasını sağlıyor ve beton üretiminin karbon ayak izini azaltıyor.

  Günümüzde kullanılan 1 ton geleneksel çimento üretmek için, şu an 1 ton karbondioksit atmosfere salınıyor.

  Önceki araştırmalar küçük küplerin ya da beton silindirlerinin yangın dayanımına odaklanmışken, Dr Sarker'ın araştırması yangının betonarme paneller üzerindeki etkisini inceliyor.

  Dr. Sarker, 125-175 mm kalınlığında çelik kafes takviyeli jeopolimer veya geleneksel beton panelleri kullandı. Ve her bir panelin bir tarafını iki saat boyunca 960 dereceye kadar gaz fırın ateşine maruz bıraktı.

  Jeopolimer beton aktarılan ısıyı sıradan betondan daha hızlı yaydı ve sonuçta daha az çatlama ve pullanma meydana geldi.

  Dr. Sarker, daha sonra yangın sonrası panellere tekrar dayanım testi uyguladı. Ve jeopolimer betonun artık yük kapasitesinin % 61-71, fakat geleneksel beton paneller için sadece % 50-53 olarak belirledi.

  "Uçucu kül jeopolimer beton, benzeri mukavemet geleneksel betonlara kıyasla daha iyi bir yangın dayanımına sahip, bu yüzden kazara yangın durumunda altyapı için daha uygun olacak." şekilde görüşlerini belirtti.

  Ayrıca endüstriyel bir ortamda jeopolimer beton kullanmak, Curtin Üniversitesi ve dünyanın dört bir yanında devam eden araştırmalarla birlikte hala başlangıç aşamasındadır.


  -
   

Bu Sayfayı Paylaş