Uçucu Organik Bileşikler(VOCs)

'Yapı Bilimi Ve Teknolojisi' forumunda Disturb tarafından 6 Ağustos 2018 tarihinde açılan konu

 1. Disturb

  Disturb Moderator

  91
  3
  8
  Merhaba.. Son zamanlarda önemi gün geçtikçe artan iç mekan hava kalitesi konusunun önemli parametrelerinden biri olan uçucu organik bileşik kavramına, insan sağlığına etkisine, yapı malzeme seçimlerinde ki yerine kısa bir yazı ile değinmek istiyorum.

  Konuya, insanların günlük hayatlarının %90'ını iç mekanlarda geçirdiğini hatırlatarak başlayalım. Böylece bahsedeceğim alt başlığın esasında günümüzde neden popüler olduğunu daha rahat kavrayabiliriz.

  Uçucu Organik Bileşikler(Volatile Organic Compounds); Oda sıcaklığında buharlaşan kimyasal bileşiklerdir. Hava kirliliğine sebep olur. Atmosferik fotokimyasal reaksiyon sonucu ozon üretimine de yol açar. Bakteri, virüs, fungi gibi mikrobiyaller de bu tanıma dahil edilir. Genelde havalandırmanın yetersiz olduğu iç mekanlarda yüksek sayıda gözlenir.

  Yeni boyanmış bir odaya girdiğinizde yahut yeni bir halı döşenmiş mekanda algıladığınız koku esasında tamamıyla zehirli uçucu organik bileşiklerdir. Solunum ve Kardiovasküler sistemlere zarar verir.

  Peki hangi inşaat iş kalemlerinde VOC görülür?
  1. Boyalarda,
  2. Yapıştırıcılarda (macun,silikon vs.)
  3. Döşeme bitiş malzemelerinde
  4. Kompozit ahşaplarda
  5. Asma tavan, duvar bitişleri ile yalıtım malzemelerinde,
  6. Mobilyalarda
  Sonuç olarak, malzeme seçimlerinde düşük VOC içerikli ürünlerin tercih edilmesi gerekiyor. Bunun için tavsiye edeceğim site; ( Linki Görebilmek için Üye Ol )
   

Bu Sayfayı Paylaş