Türkiye'de mimar ve mühendis açığı mı var yoksa enflasyonu mu var?

'Genel Tartışma' forumunda Disturb tarafından 11 Şubat 2019 tarihinde açılan konu

 1. Disturb

  Disturb Moderator

  90
  3
  8
  Türkiye'de mimar ve mühendisler iş bulamıyor. Bir sürü mühendislik fakültesi var, her yıl binlerce mimar ve mühendis piyasaya iniyor. Ayrıca okulların kalitesi tartışılacak durumda. Vs. vs...
  Aslında hala Türkiye'de mimar ve mühendis açığı var.
  Problemin özünde bana göre mimar ve mühendislerin branşlaşamaması, ihtisaslaşamaması..
  Projeci, şantiye mimar ve mühendisi, şantiye şefi, danışman, bilirkişi, denetçi, imalatçı, resmi daire çalışanı vs. Bunların hepsi ayrı ayrı birer branş olmasına rağmen herkes birbirinin işini yapmaya çalışıyor, yapılan işler yarım yamalak oluyor. Sonuç ortada..
  Örneğin; bir şantiye şefliği müessesesi var, yönetmelik evlere şenlik!
  Zamanında mühendis az diyerek mecburiyetten doğan bir şantiye şefliği yönetmeliği yapılmış. Şantiye şefine 5 şantiyeye bakma yetkisi verilmiş.
  Olur mu böyle bir şey? Akıllara zarar.. Eşyanın tabiatına aykırı!
  Acilen değiştirilmesi, şantiyenin 1'e indirilmesi, şantiye şefinin o şantiyede sgk'lı olarak işin başında maaşlı olarak çalışması, işini düzgün yapabilmesi için de maaşını devletten alması şarttır. Bu durumda bakanlığın, yapı denetimlerine oluşturulan havuz gibi şantiye şefliği havuzu oluşturması ve şantiye şeflerinin burada kayıtlı olması gerekmektedir.
  Piyasada bürosu olan mimar, mühendis, denetçi, bilirkişi gibi serbest meslek sahiplerinin şantiye şefliği yapması abesle iştigal etmek gibidir. Şantiye şefliği yapmaları önlenmelidir.
  Bir iş kazasında ilk sorgulanan şantiye şefidir. Bir işçinin, iş kazası ölüm tazminatı 1 milyon tl'nin üzerindedir. Ve şantiye şefi müteselsilen sorumludur.
  Bu durum çözülürse; Türkiye'de mimar ve mühendis açığı doğacaktır. Bakanlığa ve odalara bu durumu arz edecek mesajlar göndermeniz gerekmektedir. Haydin dayanışmaya..
  Sizin bu konudaki görüş ve önerileriniz nelerdir??
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 15 Şubat 2019
  muhendisce bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş