Trafo Hermetik Röle Nedir?

'Teknik Konular ve Sorunlar' forumunda aksutep tarafından 2 Ağustos 2021 tarihinde açılan konu

Etiketler:
 1. aksutep

  aksutep New Member

  8
  0
  1
  Hermetik Röle Nedir
  Hermetik koruma röleleri ana görevi, hava geçirmez şekilde kapatılan transformatörlerdeki yağ seviyesini izlemektir. Dolum borusundaki yağ seviyesi düşerse, bir anahtarlama kontağı devreye sokulur. Bu koruma rölesi sıcaklık, yağ ve gaz seviyesi gibi parametreleri kontrol eder ve trafoyu doğrudan korur.

  [​IMG]
  Tipik bir hermetik röle şu alarmları verebilir

  1. Termik Alarm
  2. Termik Açtı
  3. Basınç Açtı
  4. Gaz/Yağ Açtı
  Bu alarmlar hermetik röle üzerinden çekilen bir kablo ile hücre bölümünde kumanda panosu tarafına çekilir. İlgili klemenslere girilerek işlem tamamlanmış olur. Üzerinde kontak şekilleri görünmektedir. Ayrıca bu alarmlar sinyal bloğu/alarm rölesi adı verilen bir röle üzerinden izlenebilmektedir. Bu alarm bloğu hücre üzerinde bulunur.

  Bazı trafolar üzerinde farklı model hermetik röleler bulunabilir. Farklı tip röleler üzerinde bağlantı klemensleri bulunmayabilir. Bu durumda hermetik rölenin bağlantı kutusu trafo yan tarafında bulunabilir bu kutunun görüntüsü şu şekildedir.

  [​IMG]
  Görsel üzerinde bağlantı klemensi bulundurmayan hermetik rölenin bağlantı kutusu ayrı dizayn edilir. Üzerinde ki her bağlantı ayrı bir ihbar için kullanılır.

  Hermetik Röle Hangi Trafolarda Kullanılır
  Hermetik kelimesi, Fransızca kökenli bir kelime olarak dilimize geçmiş kelimeler arasında yer almakta olup Türkçe’deki karşılığı ise: Yalıtımlı demektir. Yalıtım ise trafolarda yağ ile sağlanır. Hermetik Tip (Genleşme Deposuz) Yağlı tip ( Linki Görebilmek için Üye Ol ) da hermetik röle kullanılır. Güncel şartnamelere göre 630kVA ve üzeri trafolarda hermetik röle kullanımı zorunludur.

   

Bu Sayfayı Paylaş