Teknik Ofis Bölümleri

'Teknik Ofis' forumunda muhendisce tarafından 26 Mayıs 2017 tarihinde açılan konu

 1. muhendisce

  muhendisce Administrator Site Yetkilisi

  45
  1
  8
  teknik ofis ; şantiyenin ilk başından en sonuna kadar sürekli yoğun bir tempoda çalışılması gerektiren alanlardan biridir.

  Saha mühendislerine nazaran oldukça rahat bir ortamda çalışılıyormuş gibi görünse de bir hayli stresli ve yoğun tempoda çalışma gerektiren bir bölümdür.

  Teknik Ofis içerisinde belli başlı ana bölümlere ayrılmış olup her bir bölümde uzmanlaşmış mühendis/mimarlar görev alırlar.
  Bir mühendisin saha deneyimi olmadan teknik ofis de barınabilmesi çok kolay değildir.
  genelde tecrübe olarak deneyimli kişileri teknik ofis bölümünde görmeniz olası.

  Bu bölümlere değinecek oluursak,

  Hakediş Mühendisi: büyük küçük bütün şantiyelerde bu mühendisilik bölümü önemli bir yer tutmaktadır. taşere edilmiş şantiyelerde ana yüklenici firma için oldukça büyük önem arz eder. saha da yapılan imalatlar hakkında geniş bir bilgi birikimi gerektirdiği gibi bunların maliyet ölçekli kontrollerini de yapabilecek seviye de donanımlı inşaat mühendisi yada mimarlardan oluşur.

  Saha dizayn Mimarı/Mühendisi: büyük ve orta ölçekli yapıların günlük ilerleme paftalarının oluşturup bu paftaların gerektiğinde görselleştirme programları ile sunumunu hazırlayıp raporlama yapacak olan birime altlık sunan detaycı ve dikkatli mimar ve mühendislerin görev aldığı birimdir.

  Raporlama Mühendisi: Saha da yapılan (abartacak olursak , sahada çakılan çivinin bile takibini yapabilecek) tüm imalatların yapılış şekilleri ve bu imalatlar başlamadan önce tüm iş kalemlerinin metrajlarının maksimum %3 hata payı ile çıkartıp takip paftalarını oluşturan saha ve patronların bu imalat ilerlemesine göre iş planlamalarını düzenlediği birimdir.

  Planlama Mühendisi: Saha ve program bilgisi oldukça önemli olan bilgi ve tecrübe açısından eksiği bulunmayan. şantiye imalat sırlamasını bilen sorunların şantiye başlamadan ön görerek bir iş planlaması yapan kişidir. Bu planlama şantiye gibi bir çok etkene bağlı işlerde sürekli revize gerektirdiği için iş yoğunluğu da sürekli olarak devam eder.

  Satın almacı: işletme yada inşaat teknikeri olması istenen bir yapı da kullanılacak malzeme çeşidi ve kalitesine hakim kişilerden oluşur.

  Kısaca bahsedilmesi gereken başlıklar bu şekilde sıralanabilir.

  iyi bir teknik ofis işlerim ilerlemesine doğrudan etki gösterir. sahayı proje müdürünü yapım müdürünü yada patronların bilgi kaynağıdır.
   

Bu Sayfayı Paylaş