Süperbilgisayarların Mühendislik için Önemi

'Güncel Haberler' forumunda Ozkul.Ta tarafından 2 Kasım 2016 tarihinde açılan konu

 1. Ozkul.Ta

  Ozkul.Ta New Member

  19
  1
  1
  Süperbilgisayarlar bilindiği üzere normal bilgisayarların çok ötesinde işlem yapabilme kabiliyetine sahip cihazlardır. Bu işlem yapabilme kapasitesi kullanılarak geliştirilebilecek uygulamalar ile, karmaşık genetik hesaplamaları çözme ve binaların tasarımlarını optimize edebilecek verimli mühendislik cihazları oluşturulabilir.

  Ayrıca yüksek performanslı bilgi işlem tesisleri, ürün ve servis geliştirmelerinde fen ve mühendislik alanlarında hizmet veren işletmelere de yardımcı olabilir.

  Cirrus denilen süperbilgisayara erişim, Edinburgh Üniversitesi’nde İngiltere’nin önde gelen süper bilgisayar merkezi EPCC tarafından sağlanıyor.

  Müşteriler, kendi tasarım ve araştırmalarıyla ilgili testleri buradaki 1 milyon pound değerindeki süperbilgisayarı kullanarak yapabiliyorlar.

  Cirrus, içerisinde 5,000 den fazla çekirdek işlemcisi içeriyor. Bu da binlerce masaüstü bilgisayarın yapabileceği işlem kapasitesine eşit. Bu yüzden normal bir bilgisayarda haftalar veya aylar alabilecek işlemleri bir kaç saat içerisinde hızlı bir şekilde sonuçlandırıp, analiz sonuçlarına sunabiliyor.

  ( Linki Görebilmek için Üye Ol )
   

Bu Sayfayı Paylaş