Proje Mühendisi olmak

'Proje' forumunda CivilEngineer tarafından 28 Ekim 2016 tarihinde açılan konu

 1. CivilEngineer

  CivilEngineer Moderator Site Yetkilisi

  24
  0
  1
  Türkiye de proje mühendisi denilince akla bürodan çıkmayan bir teknik eleman gelmekte. Aslında Proje mühendisi olmak şantiyeden çok farklı özellikler gerektiren bir branş olduğunu söylemek lazım.

  Oldukça sabırlı olmanız gereken bir çalışma şekline sahip ikili insan ilişkileriniz oldukça gelişmiş olması lazım. Şantiye den ayrılan en önemli özelliği hatalara daha az tahammülü olan bir dal olması. bilgisayarı çok iyi kullanmanız gerekir tarzına klasik şeylerden bahsetmeyeceğim ancak şuna değinmemiz lazım bilgisayar bilgisini teknik bilgiyle harmanlayıp sunabilmek çok önemli özellikle bu işlemi oldukça hızlı yapmanız istenecek ya da gerekecektir.

  Çalışma şartları elbetteki şantiye ortamından oldukça farklı kolay ya da zor demek yanlış olacaktır. ancak şantiye de bir çok iş sizin birebir kontrol etmeniz ve yönlendirmenizle yürümez proje yaparken bu sorumluluklar kontroller tamamen sizin ellerinizde ve yaptığınız hatalarda bumerang gibi dönüp dolaşıp size geleceğini bileceksiniz. bahaneniz yok bilmiyorum diyemezsiniz. maddi manevi boyutları açısından yaptığınız hataya bağlı olarak ciddi bir külfetin altına girmiş olacaksınız.

  Projeyi yaptık oldu değil tabi ki bulunduğunuz ilin belediyeleri kontrol eder onay verilirse yapımına başlanır. ancak ülkemiz de belediyelere girmek çoğunlukla matematik-türkçe çözme yeteneğinizle alakalı olduğu ya da belli kurumlara bir şekilde girip sonra mühendis olduğu aklına gelen insanların kurum içi atama isteyerek geldiği yerler olduğu için pek yanlışları bulmaya yönelik çalışmalar yapılmaz . Büyük iller de bu tarz sorunlar daha az demek yanlış olmaz.

  Proje mühendisliği isteyen kişilerin kesinlikle şantiye deneyimleri olması gerekir. Proje yapabilmek demek olayın içinde yaşamak demek gözünüzle görüyormuş gibi bir çok yönlendirmeler yapmanız gerekir. deneyimli olan inşaat mühendisleri bu yüzden çok daha kolay tercih edilirler. Statik analiz ve çizim programları işleri oldukça kolaylaştırdığı bir gerçek ancak bu şu demek değil herkesin bu programları oldukça verimli kullanabilir. böyle bir düşünce oldukça yanıltır. teknik bilgisi olmayan bir mühendis aslında cümlede anlatım bozukluğu oldu teknik bilgisi olmayan mühendis olur mu diyeceksiniz. gayet tabi olur. 81 ilde onlarca üniversite var ve bu üniversitelerin hemen hemen hepsinde inşaat mühendisliği var. Böyle bir eğitim sisteminde profesör görmeden mühendis olan kişiler ortaya çıkmış piyasada işi öğrenmeye çalışan mühendis ! dolu.

  Statik programlar oldukça sık hata yapabilen düzeltilmeye muhtaç programlar bu yüzden de teknik bilgi özgüven ve muhakeme yeteneği olması gerekir. yanlışları görüp düzeltebilmek ve bunun arkasında durmak önemli.

  Proje mühendisliği de aslında kendi arasında dallara ayırmak mümkün çelik projesi ve statik betonarme projeler birbirinden oldukça farklı bilgiler gerekmekte oldukça farklı programlar kullanmak gerekmektedir.

  Bunları hepsi göz önüne alındığında hayat boyu öğrenmeye açık sabırlı zeki kurnaz teknik anlamda sürekli gelişmeye müsait kendisini ifade etmede sıkıntı yaşamayan yaptığı işleri yönetmelik ve teknik şartnamelere dayandıra bilecek bilgiye sahip mühendisler proje ofisinde oldukça başarılı olacaklarına inanıyorum. bu yazı aslında çok yüzeysel ve genel tabirler ile anlatılmaya çalışılmış bir kaynak oldu. ilerleyen zamanlarda bu konular hakkında oldukça detay vermeye çalışacağım.

   

Bu Sayfayı Paylaş