Neden Beton Yıllar Geçtikçe Daha Dayanıklı Oluyor ?

'Şantiye' forumunda g1b tarafından 16 Aralık 2016 tarihinde açılan konu

 1. g1b

  g1b Administrator Site Yetkilisi

  113
  4
  18
  Beton her yerdedir. Gördüğümüz betonların çoğu kaldırımlar ya da bina biçiminde şekil değiştiriyorlar. Ancak, betonun kurutulduktan sonra niye suyu tekrar absorbe etmediğini merak ettiniz mi? Sonuçta, makarna ve sünger gibi birçok malzeme kurutulduktan sonra da suyu tekrar emebilir. Önce şu soruların cevaplarını bulalım:

  Beton Nedir ? Ve nasıl yapılır ?
  Beton, çimento, su ve kum ve/veya çakıl gibi agrega kombinasyonu ile yapılır. En yaygın beton türü, 18. yüzyılın ortalarında başlayıp İngiltere’de üretilen doğal çimentolardan geliştirilen Portland çimentodan yapılır. Portland çimentosu, çok yüksek sıcaklıklarda kireç taşı ve kilin birlikte yanmasıyla üretilen bileşenlerin bir karışımıdır. Portland çimentosunda hangi bileşenler bulunur? Trikalsiyum silikat, dikalsiyum silikat, trikalsiyum alüminat, tetrakalsiyum alüminyumferrit ve jips içerir.

  Çimentoya ve agregalara su eklendiğinde, tüm kimyasal maddeleri birbirine bağlayan sert bir matris oluşturan çeşitli kimyasal reaksiyonlar oluşur. Bu kimyasal reaksiyonlar devam ederken betonun kurutulmak yerine kürlendiğini(sertleştiğini) düşünmek daha iyidir.

  Betonda tam olarak ne gerçekleşiyor ?
  Su ilave edildiğinde, bileşiklerin her biri hidratasyona uğrar ve nihai forma katkıda bulunur. Sadece kalsiyum silikatlar güçlenmeye katkıda bulunur. Trikalsiyum silikat, ilk yedi günde oluşan beton kuvvetinin çoğundan sorumludur. Daha yavaş tepki veren dikalsiyum silikat ilerleyen gün ve aylarda beton gücüne katkıda bulunur.

  Bu kimyasal reaksiyonlar kalsiyum silikat hidrat oluşturur. Bu bileşenin molekülleri kendi aralarında kristal fibriller oluşturur. Bu fiberler birbirlerine ve ayrıca kum ve çakıl gibi atıl maddelere de bağlanırlar. Böylece betonun dağılmadan bir arada kalması sağlanır.

  Beton Aslında Kurumaz
  Betonun kurumaması ve daha sonra suyu yeniden absorbe etmesinin nedeni, aslında suyun betondan hiç çıkmamasıdır. Öyleyse beton aslında kurumaz. Sadece, su betonun içerisindeki diğer bileşenler ile tepkimeye girerek, betonun bir parçası haline gelir. Beton döküldükten aylarca ve yıllarca kürlenmeye ve sağlamlaşmaya devam ediyor. Bu, uzun süren dev bir kimyasal reaksiyon olup, oluşumdan itibaren uzun süreler boyunca devam etmektedir.


  -
   

Bu Sayfayı Paylaş