Metrik Sistemin Oluşum Tarihçesi

'Genel Sohbet' forumunda g1b tarafından 19 Ocak 2017 tarihinde açılan konu

 1. g1b

  g1b Administrator Site Yetkilisi

  113
  4
  18
  Global ticaret anlaşmaları yapılmadan önce, iş ölçüme geldiğinde herkes kendine göre en kolayını yapardı. Genellikle, insanların gelişmiş ölçüm cihazlarına erişimi yoktu. Bu yüzden her ne kadar saçma gelse de ölçüm birimleri üzerilerinde taşımaları kolay ve tutarlı sonuçlar veren vücut parçalarına dayanıyordu. Örneğin, bir erkeğin başparmağının genişliği yaklaşık bir "inç" değerine denk geliyordu.

  Bu ilkel sistem uzun yıllar boyunca iyi çalışıyordu nüfus arttıkça farklı bölgeler oluşmaya başladı ve ortak bir ölçüm sistemi ihtiyacı ortaya çıktı. Fransız Devrimi 1789'da başladığı zaman Fransa'daki durum aşırı kaotik bir hal aldı. Uzunluk, hacim ve kütle için baz alınan değerler bir kasabadan diğerine farklılık gösteriyordu. Birçok kişi, Charlemagne'den kalma birimlerden oluşan Paris'te kullanılan sistemin tüm ülkeye uygulanması gerektiğine inanıyordu. Fransız hükümeti mali çöküşün eşiğinde, Kral 16. Louis, ülkenin çeşitli sınıflarındaki temsilcilerden oluşan bir komisyon olan Estates General'i yeni vergilere tabi tutmak için toplandı. Bu toplantıda yeni bir sistem oluşturmak için gerekli destek sağlandı.

  Fransızlar, yeni ölçüm sistemine métre kelimesinden türetilen métrique ismi verilmiştir. Fransız Ulusal Meclisi metrenin yeni tanımı olarak Fransız Bilimler Akademisi'nin önerisini kabul etmiştir. Bu öneriye göre 1 metre, Paris'ten geçen meridyenin dörtte bir uzunluğunun 10 milyonda biridir.

  Bu yeni ölçme sisteminin geliştiricileri, yaptıkları işin günün birine tüm dünyaya ait olması gerektiğine inanıyorlardı. Bu kesinlikle doğru bir tespitti. Çünkü bugünkü metrik sistem, gezegendeki hemen hemen her ülke tarafından kullanılmaktadır. Hemen hemen denilmesinin sebebi Amerika Birleşik Devletleri'dir. Fakat bilinmeyen bir durum var ki, bu, ABD'nin iç savaştan bu yana metrik sistemin güçlü bir destekçisi olduğudur. İnç ve pound gibi birimlerin metrik sisteme göre tanımlandığını unutmamak gerekir.
  -
   

Bu Sayfayı Paylaş