Makine Mühendisleri Maaşları ve Tercihler

'Genel Tartışma' forumunda g1b tarafından 21 Kasım 2016 tarihinde açılan konu

 1. g1b

  g1b Administrator Site Yetkilisi

  113
  4
  18
  Makine mühendisliği, Türkiye'de en fazla mezun veren iki mühendislik bölümünden birisidir. Ülkemizde bu mesleğin çalışma alanları diğer bir çok mühendislik bölümüne göre daha zordur. Fakat makine mühendisleri maaşları için zorluk ile doğru orantılı bir durum bulunmuyor. Bu durumun en büyük nedeni ise, Türkiye'de her yıl piyasaya atılan binlerce yeni makine mühendisi. Günümüzde belki de her meslek grubu için geçerli olan, "Bir meslek için ülkedeki ihtiyaçtan daha fazla yeni mezun bulunursa, maaşlar da aynı ölçüde düşüş gösterecektir." kuralı makine mühendisliği için de kullanılabilir.

  Mühendislerin maaşlarında heryerde ve herkes için aynı durum söz konusu değildir. Maaşlar şehirlere, tecrübelere,firmalara ve yapılan işin zorluğuna göre değişkenlik gösterir. Normal bir şehir ile İstanbul-Ankara gibi büyük şehirlerin maaş durumu aynı değildir. Aynı şekilde makine mühendisliğinin çalışma alanlarının zorlukları, mühendisin aldığı maaşlarda doğrudan etkilidir. Örneğin, şantiye ve fabrika ortamları birbirinden farklı tecrübeler gerektirir. Ve genellikle diğer bir alana geçtiğinizde sıfırdan başlıyormuş gibi düşünülürsünüz. Çünkü her bir alan çok farklı bilgilere sahip olmanızı gerektiriyor.

  Diğer bütün mühendisliklerde olduğu gibi makine mühendisliği çalışma alanları arasında yaptığınız ilk seçiminiz sizin ondan sonraki iş tercihlerinizi doğrudan etkileyecektir. Bu seçimi yaparken kendi karakterinize uygun alanlar seçmelisiniz ki daha sonra pişman olup geri dönmek zorunda kalmayın. Tabi ki bu geri dönüşler çok sıkıntı oluşturmayadabilir.

  Yeni başladığınız herhangi bir alandaki işte, genel olarak asgari ücret ile 2000 TL arası bir maaş aralığında bulunursunuz. Bu maaş o alandaki tecrübeniz ile doğru orantılı olarak artar. Eğer ki gelişiminizi belli bir seviyenin üstünde sürdürürseniz 3 senenin sonunda Türkiye şartları için geçerli bir maaşa ulaşabilirsiniz. Bu maaş sizin kendi çabanız ile belli bir seviyeye çıkacağı için buradan kesin bir maaş söylemek yanlış yönlendirme olur. Kısacası bu mesleği seçerken yapılabileceklerinizin büyüklüğünün yanında size uygun olup olmadığı konusunda iyi düşünmeniz gereklidir.

  Mühendisce

   

Bu Sayfayı Paylaş