Laguna Garzón Köprüsü ve Dairesel Tasarımı

'Güncel Haberler' forumunda g1b tarafından 29 Ocak 2017 tarihinde açılan konu

 1. g1b

  g1b Administrator Site Yetkilisi

  113
  4
  18
  Uruguay’da inşa edilen Laguna Garzón Köprüsü günümüz köprülerinin aksine yuvarlak olarak yapıldı. Fakat hemen estetik olarak, böyle yapıldığını düşünmeyin. Bu yapılan köprünün şeklinin yuvarlak olmasının belli bir amacı var.

  Köprünün tasarımcıları, trafiği yavaşlatmanın yanı sıra bulundukları çevreye dikkat etmeye ve onları değerlendiremeye zorlayan bir yol bulmayı düşünüyorlardı. Geleneksel olmayan bu dairesel tasarım yıllar süren tartışmaların ardından seçildi. Çift şeritli bu köprü, 51.5 metrelik bir yarıçapa sahiptir.

  Laguna Garzón Köprüsü yapımına 2014 yılının sonlarında başlanmış ve 1 yıl süren inşaatın ardından kullanıma açılmıştır..Projenin yollar ile birlikte yaklaşık maliyeti 11 milyon dolardır. Bu maliyetin 10 milyon doları özel fonlardan karşılandı.

  [​IMG]

  Uruguay hükümeti, bu köprü projesi gibi benzer projeler sayesinde ülkeye olan ilgiyi arttırmayı da amaçlıyor. Böylesine özel bir köprünün Laguna Garzon bölgesine yapılmasının amacı da tam olarak bilinmeyen plajlarının bu vesile ile tanıtımı olarak nitelendiriliyor.

  Dairesel bir köprü nadir görülen bir durum değildir. Fakat bu köprülerin taşıt trafiği için kullanılması oldukça az karşılaşılacak bir durumdur. Laguna Garzón Köprüsü, yuvarlak yapının güzelliğini, tasarımının ve doğa harikası çevresinin işlevsel özelliklerini birleştiriyor. Bu özellikleri ile bir yapının nasıl bir çok amaca hizmet edebileceğini gösteriyor.
   

Bu Sayfayı Paylaş