Korozyon Önleyici Yeni Malzeme

'Güncel Haberler' forumunda g1b tarafından 26 Aralık 2016 tarihinde açılan konu

 1. g1b

  g1b Administrator Site Yetkilisi

  113
  4
  18
  Pas ve korozyona karşı tamamen korunma yolunda bir adım daha ileriye taşıyan Swansea Üniversitesi araştırma ekibi, bu geliştirdikleri yöntem ile soruna akıllı bir çözüm buldular.

  Ekibin çalışmaları, bilimdeki mükemmelliği teşvik eden İngiltere'nin bağımsız bilim akademisi olan Royal Society tarafından sunulan Brian Mercer Uygulanabilirlik Ödülünü kazandı.

  Ayrıca ekibin bu çalışması Armourers ve Brasiers Worshipful Şirketi tarafından sağlanan Malzeme Bilimi Girişim Ödülünü de kazandı ve Haziran ayında Cambridge Üniversitesi'nde ekibe takdim edildi.

  Bu keşif, en yüksek performans ve güvenlik standartlarını karşılayan yüksek kaliteli çelik üzerine odaklanmaya yardımcı olur. Bununla birlikte sektör, 2019'dan itibaren Avrupa Birliği genelinde yasaklanacak halihazırda en çok kullanılan korozyon önleyici olan, hekzavalent kromata bir alternatif geliştirmiş oldu.

  Korozyon önleyiciler yaygın olarak aşağıdaki alanlarda geniş bir yelpazede kullanılır:

  • Endüstriyel, ticari ve diğer bütün binalarda kullanılan kaplamalı çelik ürünler,
  • Havacılık, uzay araçları ve uçaklar,
  • Araba üretiminde,
  Geliştirilen yeni yöntem, agresif elektrolit anyonlarını kaplamaya kanalize ederek, önleyiciyi tetiklemesiyle çalışır, böylece korozyonu önlenir.

  Buluş, korozyon için kullanılan standart test olan tuz spreyinde, hekzavalent kromattan daha iyi performans gösterdi.

  Ürünün milyonlarca dolarlık bir pazarın önemli bir bölümünü alması bekleniyor. Kaplamalı çelik piyasası, tek başına Avrupa'da yılda 3 milyar sterlin değerinde bir pazar oluşturuyor. Ayrıca, ürünün kullanılması için çelik endüstrisi devleriyle yapılan görüşmelerin son derece pozitif geçtiği belirtildi.

  Piyasa ve yeni ürünün genel özellikleri:

  • Korozyonun başlaması 12 kat daha uzun sürüyor,
  • 20 kat daha hızlı üretim aşaması
  • 3 milyar sterlinlik bir kaplanmış çelik malzeme pazarı
  Profesör Geraint Williams, Swansea Üniversitesi'nde ekip lideri ve korozyon uzmanı:

  Bu, korozyonun azaltılması için daha akıllı ve daha güvenli bir yol gösteren önemli bir gelişmeydi. Yeni ürün, çevreye zararsız, ekonomik ve laboratuvar testlerinde pazarın liderlerinden daha iyi performans gösterdi.

  Sistemin mevcut piyasa liderinin korozyon başlangıç önleme süresi 2 saat iken, yeni geliştirdiğimiz ürünün korozon başlangıç süresini 24 saate kadar önleyebildiği deneylerimizde kanıtlandı. Ayrıca, korozyon hızının başladıktan sonra diğer ürünlerle kıyaslandığında önemli ölçüde azaldığını söylemek mümkün. Ürünün deney sonuçları, bu konuyla ilgili 15 yıllık araştırmada görülen en iyi sonuçtur.  -
   

Bu Sayfayı Paylaş