Kompanzasyon Nedir

'Teknik Konular ve Sorunlar' forumunda aksutep tarafından 2 Ağustos 2021 tarihinde açılan konu

1. aksutep

aksutep New Member

8
    0
    1
    İdealde voltaj ile akım arasında faz farkı olmaz. Endüktif ya da kapasitif yüklerin oluşturduğu etki neticesinde, akım sinyalinin, voltaj sinyaline göre maksimum ±90 derecelik fazı kayar. Endüktif ve kapasitif etki neticesinde oluşan voltaj ve akım sinyali arasındaki faz kaymasını düzelterek, ideale yakın (0 derecede) sabit tutmaya yarayan işleme ( Linki Görebilmek için Üye Ol ) denir.
    Kompanzasyon; pratik hayatta elektrik sisteminde, elektrik motoru, bobin vb, mıknatıslanma etkisi ile elektrik
    enerjisini yine elektrik enerjisine ya da farklı bir enerjiye çeviren cihazların, bu mıknatıslanma etkisi ile gibi faz akımını geri kaydırmasından dolayı, şebeke üzerinde oluşturmuş oldukları endüktif reaktif gücü dengeleme ve fazın akımını olması gereken konuma geri çekme işlemine ( Linki Görebilmek için Üye Ol ) denir.

Kompanzasyon Neden Yapılır
    Elektrik enerjisinin, santralden en küçük alıcıya kadar dağıtımında en az kayıpla taşınması gerekmektedir. Günümüzde, teknolojinin gelişmesi ile her evde bulunan buzdolabı, çamaşır makinası, klima, vs. gibi ısıtma, havalandırma ve soğutma cihazları, elektrik enerjisine ihtiyacın her geçen gün biraz daha artmasına, enerji üretiminin gittikçe pahalılaşmasına neden olmakta, dolaylı olarak ta bu durum şebekede taşınan elektrik enerjisinin de kaliteli, ucuz ve hakiki iş gören aktif enerji olmasını daha zorunlu kılmaktadır

Tipik Kompnzasyon Panosu
    Kompanzasyonun tanımında bahsedildiği gibi, şebekeye bağlı bir alıcı, eğer bir motor, bir transformatör, bir floresan lamba ise, bunlar manyetik alanlarının temini için bağlı oldukları şebekeden endüktif reaktif güç çekerler. İş yapmayan ve sadece motorda manyetik alan doğurmaya yarayan endüktif reaktif güç, iletim hatlarında, trafolarda, şalterler ve kablolarda lüzumsuz yere kayıplara sebebiyet vermektedir.

Kompanzasyon Panosu Nedir
    Kompanzasyon panosu; kullanılan elektrik enerjisi içerisinde aktif ve reaktif tüketimleri dengeli olarak kullanmamız ve elektrik dağıtım şirketi tarafından elektrik faturamızda reaktif enerji tüketim cezası olmaması için şebekeye paralel bağlanan içerisinde kompanzasyon anahtarlama ve güç banklarının bulunduğu sistemin bütünüdür.

Kompanzasyon Panosu Malzemeleri
    Kompanzasyon panosu malzemeleri şunlardır;

• Reaktif Güç Kontrol Rölesi
    • Kondansatör Bankları
    • Reaktörler
    • Kontaktörler
    • Sigortalar, TMŞ
    • Kablolar
    • Akım Trafoları
    • Endüktif Yük Sürücüsü
    Kompanzasyonun Faydaları Nelerdir
    İşletmelerde kompanzasyonun faydaları şunlardır;

• Şebekeden çekilen reaktif enerji en aza indirilir.
    • Reaktif enerji tüketimi düşeceğinden elektrik faturası azalır
    • Elektriksel kayıplar ve gerilim düşümleri azalır.
    • Kompanzasyon kablo kesitleri daha küçük seçilebilir.
    • İletim ve dağıtım tesislerinin kapasite ve verimi yükselir.
    • Trafoların gücü daha düşük seçilebilir.
    Elektrik dağıtım şirketlerine kompanzasyonun faydaları şunlardır;

• İletkenler daha az akım taşıyacağından ince kesitte seçilir.
    • Aynı iletim hattından daha fazla aktif enerji iletileceğinden üretim, iletim ve dağıtım tesislerinde kapasite – verim yükselir.
    • Enerjinin üretim ve satış maliyeti azalır.
    • Alternatör ve transformatörlerin gücü daha küçük tutulur.
    • Dağıtım hatlarında kayıplar ve gerilim düşümü azalır.
    Kompanzasyon Olmazsa Ne Olur
    Kompanzasyon olmazsa;

• Şebekede güç kayıplarına neden olur,
    • Üretim ve dağıtım sisteminin kapasitesini azaltır,
    • Gerilim düşmesinin, taşınan gücü sınırladığı dağıtım hatlarında, enerji taşıma kapasitesinin
    düşmesine neden olur.
    Bu nedenle, aşırı yüklenmeler ve gerilim düşmelerinin önlenmesi için
    gereklidir. Şebekeden en verimli şekilde faydalanılabilmesi için, reaktif yüklerin oluştukları
    noktada kompanze edilmesi ve giderilmesi zorunludur. Kompanzasyon panosu kurmak ile yükümlü aboneler, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu kararı ile belirtilmiş sınırlar dahilinde, kompanze edilmiş elektrik tüketmek zorundadırlar. Aksi durumda aboneler, reaktif bedel ödemek ile yükümlüdür.

( Linki Görebilmek için Üye Ol ) Sistemi Zorunlu Mu
    Daha öncede bahsettiğimiz gibi reaktif enerjinin kompanze edilmesi, şebeke taşıma kapasitesini arttırmasından ve enerjinin israfını önlemesinden dolayı ülke ekonomisi için vazgeçilmezdir ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından zorunlu hale getirilmiştir. Sözleşme gücü 9 kW ve üzerinde olan tüm abonelerin elektrik sistemlerini kompanze etmesi zorunludur.

Bu Sayfayı Paylaş