Kasırgalar ve Tayfunlardan Elektrik Enerjisi Üretilecek

'Güncel Haberler' forumunda g1b tarafından 6 Ekim 2016 tarihinde açılan konu

 1. g1b

  g1b Administrator Site Yetkilisi

  113
  4
  18
  [​IMG]
  Japon mucit Atsushi Shimizu, Japonya'da yaşanan kasırga ve tayfun gibi doğal afetlerden karlı çıkma yolunu bulmuşa benziyor.

  Japonya'da faaliyetlerini sürdüren Challenergy şirketinin yöneticisi ve kurucusu olan Atsushi Shimizu, Japonya'nın sık sık karşılaştığı tayfunlardan ve kasırgalardan nasıl faydalanılacağı ile ilgili bir buluş gerçekleştirdi. Bu proje kapsamında ürettikleri yeni rüzgar türbinleri, afetlerde oluşan enerjiyi elektrik enerjisine çevirerek ekonomiye katkıda bulunacak.

  Shimizu geliştirdiği bu türbinlerde kullanılan tipik pervaneli türbinlerden farklı bir tasarım geliştirdi. Böylelikle her yönden gelen rüzgar türbinlere zarar vermeden verimli olarak kullanılabiliyor. Türbin tasarımının değişmesindeki en büyük etken ise, 2013 yılında yaşanılan kasırgalarda 16 rüzgar türbini aşırı hasar görmüş. Bu nedenle yeni bir tasarımın gerekli olduğuna kanaat getirilmişti. Ayrıca bu zarar gören her bir türbinin milyonlarca dolar değerinde olduğu düşünüldüğünde pek de haksız sayılmazlar.

  Yeni türbinler test amacıyla Japonya'nın Okinawa şehri sınırına kurulmuş ve yaşanacak ilk kasırga veya tayfun tehlikesinde sonuçların ne olacağı merakla beklenmekte. Shimizu hesaplarında herhangi bir yanlışlık yapmadıysa, kurulacak bu türbinler Japonya'nın yıllık elektrik ihtiyacından çok daha fazla kısa bir süre içerisinde karşılayacağa benziyor.
   

Bu Sayfayı Paylaş