İnşaat Alanında Ahşap Malzeme Nasıl Depolanması Gerekir ?

'Şantiye' forumunda g1b tarafından 20 Aralık 2016 tarihinde açılan konu

 1. g1b

  g1b Administrator Site Yetkilisi

  113
  4
  18
  İnşaatlarda Ahşap Yapı Malzemesi için Uygun Depolama Nasıl Yapılır ?
  [​IMG]
  1. Ahşapları, zemin seviesinden en az 20 cm yukarda olacak biçimde kirişler veya tuğla sütunlar üzerinde yığınlar halinde saklayın.
  2. Eşit uzunluktaki malzemeler, bir tabakayı başka bir tabakadan ayıran, çaprazlayıcı olarak adlandırılan ahşap sopalar ile katmanlar halinde bir araya getirilir.
  3. Çaprazlayıcılar mevcut değilse, mevcut yapısal ahşap daha küçük bölümler halinde depolanır.
  4. Bitişik malzemeler arasında yaklaşık 2,5 cm'lik bir hava alanı sağlayın.
  5. Uzun parçaları alt katmana, daha kısa parçalara üst katmana yerleştirin, ancak istifin bir ucunu doğru dikey hizalamada tutun. (Resimdekine benzer şekilde)
  6. İstifin uygun genişliği ve yüksekliğinin yaklaşık 1,5 m ile 2,0 m arasında olması önerilir.
  7. İki istif arasındaki minimum mesafe 80 cm olmalıdır. İstiflenme için yeterli alan sağlamanın mümkün olmadığı ve yukardaki şartları sağlandığı durumlarda, ahşap yığınlar arası mesafe daha az olabilir.
  8. Bir yıl veya daha fazla sürelerde kullanılmak için depolanan tüm ahşap malzemelerin uçları kömür katranı, alüminyum bazlı boyaları (sertleştirilmiş parlak yağ) veya daha uygun malzemeler ile kaplanacaktır. (Hava almasının engellenmesi gerekiyor.)
  9. Ahşap yığınları sıcak kuru rüzgardan, doğrudan güneş ve yağmurdan korunmalıdır.
  10. İYığındaki ahşapın bozulmasını veya şekil değiştirmesini önlemek için metal raylar veya ahşap geniş bir kesit gibi ağır ağırlığın yığının üstüne yerleştirilmesi önerilir.
  11. Ayrıca çalışan sağlığı için ahşaplar daha önce kullanıldıysa üzerindeki çiviler ve zarar verebilecek metal parçalar depolanmadan sökülmelidir.

  Mühendisce
   

Bu Sayfayı Paylaş