Hazır Beton ile İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

'Şantiye' forumunda g1b tarafından 16 Ekim 2016 tarihinde açılan konu

 1. g1b

  g1b Administrator Site Yetkilisi

  113
  4
  18
  Hazır beton için siparişinizi vermeden önce yapılması gereken ilk iş, yapınızda hangi beton sınıfının kullanılacağını doğru belirlemeniz gerekir. Çünkü, bir çok durumda siparişi verilen beton sınıfı, dayanım şartlarını sağlamasına rağmen, istenen bazı teknik özellikleri yerine getiremeyebilir. Örneğin, sülfatlı yönünden zengin zeminde dökülecek temel betonunda çevresel dayanıklılık özelliği, beton basınç dayanımından çok daha önemlidir. Beton sınıfı, mevcut statik yapı projesinin üzerinde görülebilir. Ancak çevresel şartlar dikkatli incelenmelidir. Gerekli olduğunda, hazır beton üretim tesislerindeki uzman kişilerle konu hakkında fikir alışverişi yapılabilir. Hazır beton kullanıcılarının, TS EN 206-1 Hazır Beton Standartı’nı iyi inceleyerek, tüketici olarak hangi hukuki haklara ve yükümlülüklere sahip olduklarıyla ilgili bilgi edinmelidir.

  Hazır Beton Siparişinde Hangi Hususlara Dikkat Edilmelidir:

  • Siparişini vereceğiniz betonunun miktarını, beton basınç dayanım sınıfını, kıvam sınıfını (slump), agrega maksimum tane çapını, miktarını, hangi tür yapı elemanı için sipariş edildiğini, çevresel şartları ve varsa başka özelliklerini ayrıntılarıyla tespit ederek siparişini vermelisiniz.
  • Beton döküm için hazırlanan plan-programınızı 3 gün önceden firmaya bildirmelisiniz.
  • Şantiyede beton döküm ve yerleştirme süresini iyi ayarlayın. (Sınır saatlerini koyarak herhangi bir aksi sonuçta olumsuz koşullarda işlerin aksamaması için)
  • Zemin ve hava koşulları, betonarme elemanlar üzerinde betona zarar verecek veya dayanımı düşürecek faktörler, çevresel koşullar (sülfat vb zeminler, asitler, donma-çözülme vs) bulunuyorsa beton siparişi yaptığınız tesisi bilgilendirin.
  • Siparişini verdiğiniz hazır betona ilişkin olarak deney sonuçlarını mutlaka isteyin.

  Hazır Beton Dökümü Sırasında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar:

  • Her transmikser irsaliyesini betonu pompalamaya başlamadan önce kesinlikle kontrol edin, siparişinizin verdiğiniz talimatlar ile aynı olduğundan, taşıma süresinin geçmediğini kontrol edin.
  • Kıvamını gözleyin ve herhangi bir farklılık olduğunu düşünüyorsanız, çökme deneyiyle kontrol edin; siparişinizden daha yüksek kıvamlı betonun dökülmesine izin vermeyin. Daha düşük kıvamlı olan betonlar için ise hazır beton tesisiyle irtibata geçin.
  • Aşırı soğuk veya aşırı sıcak hava koşullarında taze betonun sıcaklığını ölçün.
  • Teslim edilen betondan, her biri ayrı transmikserden olmak üzere, TS 500’de belirtilen adetlerde küp veya silindir numune alın. Numuneler sayesinde hem birim ağırlıktan (beton miktarından) hem de beton sınıfı dayanımından emin olacağınızı unutmayın.
  • Bu numuneleri alırken, saklarken, kırdırırken ilgili standartlara mutlaka dikkat edin.
  • Basınç deneyi sonuçları laboratuvardan geldiğinde, TS 500 ilgili kurallara göre yorumlayın.


  -
   

Bu Sayfayı Paylaş