Gelecekte Popüler Olacak 4 Mühendislik Dalı

'Genel Sohbet' forumunda g1b tarafından 10 Aralık 2016 tarihinde açılan konu

 1. g1b

  g1b Administrator Site Yetkilisi

  113
  4
  18
  Önümdeki senelerde yaygın bir biçimde aranılacak ve en fazla mühendis ihtiyacının olacağı mühendislik alanlarını sizler için bulduk.
  Geçmişten günümüze her çağ kendi meslek dallarını türetmiştir. Geçmişte olan bir çok meslek şu anda bulunmamakta veya azalarak devam etmektedir. Çünkü insan gelişimi devam etmekte ve daha farklı ihtiyaçlar oluşturmaktadır.

  Bu başlık altında yazacağımız bir çok meslek, bir çok insanı kendi geleceği için ümitsizliğe düşürebilse de, bunlar kalıcı olarak etki bırakabilecek düzeyde değildir. Çünkü bir mesleğin bitmesi demek diğer bir mesleğin başlangıcı anlamına geliyor.

  İnsanlar evrim ve gelişimini sürdürdükçe, her zaman bir döngü olacaktır. Önemli olan bu döngünün içerisinde kendinize yer edinebilmeniz. Yani zamanı yakalamanız gerekiyor.

  Robot Programcılığı
  [​IMG]

  Gelecekte, robotların durumları analiz etmek ve bir işi yapmak amacıyla karar vermeleri için sorumlu olduğu bir dünya bizleri bekliyor gibi görünüyor. Tüm geliştirilen robotların belirli görevleri tekrar etmesi için programlayacak olan mühendisler böyle bir dünyada önemli rol alacaklardır.

  Robot programcıları ve eğitimcileri, robotların öğrenmesi ve buna göre davranması için karmaşık görevleri göstermek için aranan eleman olacaklar.

  Tabi ki bu durum tam olarak insanların işsiz kalacağı anlamına da gelmiyor. Şöyle düşünün, leziz bir yemek yapan aşçı kısa süre içinde ortadan kaybolmayacak, ancak soğanları kesip havuç doğramak gibi zaman alıcı işlemler için görevini yerine getirmesi için bir robot eğiterek halledilebilecek.

  Sensör - Sistem Entegratörleri
  [​IMG]

  Her geçen gün daha fazla ürün sensörlerle donatıldıkça, bu endüstri önemli ölçüde büyüyen dallardan birisi haline geliyor. Fakat internete bağlı tüm sensörlerin birbirleriyle etkileşim ve bağlantılı olmalarını sağlamak daha da büyük bir soruna dönüşüyor.

  Çeşitli teknolojilerle ayakkabılarınız yaptığınız egzersizi analiz edebilir ve siz düşük tempoda koşarken buzdolabınız yumurta sipariş edebilir. Asıl sorun, ayakkabılarınız buzdolabınıza bugün çok daha fazla çalıştığınızı söylerken ve protein içeceği siparişinizi ikiye katladığında ortaya çıkar.

  Bu tipik bir örnek olmayabilir, ancak sensörleri programlayabilen ve entegre edebilen mühendisler için talep artmaktadır.

  Bir sensör programlayıcı ve sistem entegratörünün işi çeşitli şekiller ve formlara sahip olacak. Konut binalarında algılayıcı ağlar oluşturabilir veya bağlı cihazları evlere entegre edebilir veya bir ürün daha geliştirmek için sensör verilerini analiz edebilir.

  Çamaşır makinesi ve kurutucuların enerji verimliliğini artırmayı amaçlayan bir şirket düşünün. Olası bir çözüm, kıyafetlerin makineyi kapatacak kadar kuru olup olmadığını takip eden sensörleri kullanmaktır ancak sensör entegratörü daha büyük düşünebilir ve sisteme bir nem sensörü ekleyebilir.

  Sistem entegratörleri, tesisteki makinelerin diğer bütün cihazlarla konuşabildiğinden emin olmak zorunda oldukları için, bu tür "sensör etkinliği", işletme sahibi için de üst seviyede faydalar oluşturabilir. Bu döngü daha akıllı ürünlerin ve mühendislik iş fırsatlarının oluşmasını için önemlidir.

  Algoritma Tasarımcısı
  [​IMG]

  Algoritma tasarımı günümüzde hızlıca büyüyen iş alanlarından biri. Algoritmik tasarım yazılım araçları daha yaygın ve sofistike hale gelirken, yazılım tasarımcıları ve geliştiricilerin gereksinimlerini değiştirmeyecektir. Bütün bu değişikliler aynı zamanda bir algoritma geliştiricisinin nasıl çalıştığını da değiştirecektir.

  İnsanlar bir ürün şekli ve nasıl inşa edildiği konusunda daha kısa bir süre yatırım yapacaklardır. Orijinal çözüm sağlayacak kesin tasarım parametrelerini oluşturma, mühendislik sorununu ve tasarım sorunlarını görüp anlamaya devam edilecektir.

  Aslında, kendi başınıza üç boyutlu bir model oluşturmaktan ziyade, algoritma tasarımcısı, AI (yapay zeka) tabanlı tasarım yazılımı ile sorunu tanımlayacak ve iyileştirebilecek akıllı bir çözüm üretebilecek.

  3D Yazıcı Uzmanı
  [​IMG]

  3 boyutlu yazıcılar şaşırtıcı bir oranda büyüyor ve birçok yeni malzeme üretme eskisinden çok daha hızlı bir şekilde yapılabiliyor. Maliyetler düştükçe ve yazılım uygulamaları geliştikçe, 3D parça üretimi giderek daha yaygın hale geliyor.

  3D baskı, bir parçanın nasıl üretildiği ile ilgili bir değişikliktir. Bu yöntem sayesinde daha az parça kullanır ve malzeme maliyetlerini düşürülür. Diğer imalat teknikleriyle üretimi bulunmayan karmaşık şekillerde parçalar üretilebilir.

  Torna tezgahları ve değirmenler gibi CNC tabanlı çalışabilen nitelikli makinelerin bir çok konuda yetersiz kalmasıyla sıkıntı yaşanabiliyor. Sadece ABD'nin, önümüzdeki 20 yıl içinde iki milyon vasıflı makine tasarımcısı ve yazılım programcısını işe alması bekleniyor.

  Üç boyutlu yazıcı sektörünün büyümesi, tecrübeli 3D yazılım uzmanlara ve makine programcılarına ihtiyaç duyacak. Bununla birlikte bu alandaki mühendislere, önümüzdeki 20 yıl içinde büyük istihdam olanakları ve mühendislik işleri getirebilecek.

  Mühendisce
   

Bu Sayfayı Paylaş