Geleceğin Yapıları - 5 Kilometre Yüksekliğindeki Gökdelen

'Güncel Haberler' forumunda g1b tarafından 19 Ocak 2017 tarihinde açılan konu

 1. g1b

  g1b Administrator Site Yetkilisi

  113
  4
  18
  Bir malzeme bilim şirketi olan Arconic, duman emen dış cephe ve içeri çekilebilen balkonların bulunduğu, gelişmekte olan veya halihazırda piyasaya sürülen malzemelerden inşa edilmiş 4,8 kilometrelik bir gökdelen planladı.

  Bu gökdelen için “The Jetsons” olarak bilinen çizgi diziden esinlenen şirket, yapım tarihi olarak da çizgi dizinin 100. yılı olan 2062 yılını gösterdiler.

  [​IMG]

  Arconic şirketinin baş malzemeler bilim adamlarından Sherri McCleary planlanan gökdelenin dış yüzeyinde bulunacak olan teknolojiye dikkat çekerek, EcoClean teknolojisinin geleceğin yeşil binaları için oldukça gerekli olduğunu vurguladı.

  EcoClean, serbest radikaller olarak bilinen atomları üretmek için kaplamadaki kimyasallarla tepkimeye giren ışık ve su buharı yardımıyla çalışır.

  [​IMG]

  Başka bir yenilik de pencerelerde. Yeni tasarıma Bloomframe deniyor. Aslında, motorize bir pencere olup, istendiğinde bir dakikanın altında bir sürede balkona dönüşebiliyor.

  Arconic şirketi bu Bloomframe teknolojisini bir çok uluslararası yapı fuarında görücüye çıkardı. Ve yakın gelecekte bu yapı teknolojisi kullanılmaya başlanacaktır.

  Arconic, ayrı pencereler ve çıkıntılar oluşturmak için iki kat daha fazla malzeme harcamak yerine binaları statik devlerden daha fazlasını yapabilen esnek bileşenlere yatırım yapmak istiyor.

  Arconic’in diğer fütüristik tasarımlarından diğerleri de şunlar; uçan arabalar, ultra-hafif araba gövdeleri ve aerodinamik uçak kanatları…
  -
   

Bu Sayfayı Paylaş