Excel de göreceli ve mutlak başvurular

'Ms Office' forumunda CivilEngineer tarafından 11 Haziran 2017 tarihinde açılan konu

 1. CivilEngineer

  CivilEngineer Moderator Site Yetkilisi

  24
  0
  1
  Hücre ve aralık başvuruları hakkında
  Bir başvuru, bir çalışma sayfasındaki bir hücreyi veya hücre aralığını tanımlar ve Microsoft Excel’e formülde kullanmak istediğiniz değerleri veya verileri nerede araması gerektiğini belirtir. Başvurularla, çalışma sayfasının farklı kısımlarında bulunan verileri bir formülde kullanabilir veya bir hücredeki değeri birden fazla formülde kullanabilirsiniz. Ayrıca, aynı çalışma kitabının başka sayfalarındaki hücrelere, başka çalışma kitaplarına ve başka programlardaki verilere başvurabilirsiniz. Başka çalışma kitaplarındaki hücrelere yapılan başvurulara, dış başvuru denir. Başka programlardaki verilere yapılan başvurulara, uzaktan başvuru denir.

  Varsayılan olarak, Microsoft Excel , sütunları harflerle (A’dan IV’ye kadar, toplam 256 sütun olarak) ve satırları sayılarla (1’den 65536’ya kadar) etiketleyen A1 başvuru biçemini kullanır. Bir hücreye başvurmak için, sütun harfini, arkasından da satır numarasını girin. Örneğin, D50, D sütunuyla 50. satırının kesiştiği yerdeki hücreye başvurur. Bir hücre aralığına başvurmak için, aralığın sol üst köşesindeki hücrenin başvurusunu girin, iki nokta üst üste imi ":" ) girin, sonra aralığın sağ alt köşesindeki hücrenin başvurusunu girin. Aşağıdakiler, başvuru örnekleridir.

  Buna başvurmak için Bunu kullanın

  A. sütun ve 10. satırdaki hücre A10

  A. sütun ve 10. satırdan 20.satıra kadar olan hücreler A10:A20

  15. satır ve B. sütundan E. sütuna kadar olan hücreler B15:E15

  5. satırdaki tüm hücreler 5:5

  5. satırdan 10. satıra kadar olan bütün hücreler 5:10

  H. sütundaki bütün hücreler H:H

  H. sütundan J. sütuna kadar olan tüm hücreler H:J

  Çalışma sayfasındaki satırların ve sütunların numaralandırıldığı bir başvuru biçemi de kullanabilirsiniz. R1C1 biçemi, makrolardaki satır ve sütun konumlarını hesaplamak için yararlıdır ve göreceli hücre başvurularını göstermek için yararlı olabilir. R1C1 biçeminde, Microsoft Excel, bir hücrenin konumunu, “R”; arkasından bir satır numarası, “C” ve arkasından bir sütun numarasıyla belirtir.

  Notlar

  · Microsoft Excel’de yapmak istediğinize bağlı olarak, formülün konumuna bağlı hücrelere başvurular olan göreceli hücre başvuruları veya her zaman belli bir konumdaki hücrelere başvuran başvurular olan mutlak başvuruları kullanabilirsiniz.

  · Bir çalışma sayfasında bulunan belli sütunlardaki veya satırlardaki hücrelere başvuru yapmak için, çalışma sayfasındaki sütunların ve satırların etiketlerini kullanabilirsiniz veya hücreleri, hücre aralıklarını, formülleri veya sabit değerleri göstermek için tanımlayıcı adlar yaratabilirsiniz.

  · Aynı hücredeki veya hücre aralığındaki verileri çalışma kitabı içindeki çok sayıda çalışma sayfasında çözümlemek istiyorsanız, bir 3-B başvuru kullanın. 3-B başvuru, hücre veya aralık başvurusunu, ondan önce de bir çalışma sayfası adları aralığını içerir. Microsoft Excel, başvurunun başlangıç ve bitiş adları arasında depolanan herhangi çalışma sayfalarını kullanır.

  Göreceli ve mutlak başvuruların arasındaki fark
  Bir formül yarattığınızda, hücrelere veya aralıklara yapılan başvurular, çoğunlukla formülü içeren hücreye göre konumlarına dayandırılır. Aşağıdaki örnekte, B6 hücresi, =A5 formülünü içermektedir; Microsoft Excel, B6 hücresinin bir hücre üstünde ve bir hücre solundaki değeri bulur. Bu işleme, göreceli başvuru denir.

  Göreceli başvurular kullanan bir formülü kopyaladığınız zaman, yapıştırılan formüldeki başvurular güncelleştirilir ve formülün konumuna bağlı olarak farklı hücrelere başvurur. Aşağıdaki örnekte, B6 hücresindeki formül, B7 hücresine kopyalanmıştır. B7 hücresindeki formül, B7 hücresinin bir hücre yukarısında ve solundaki hücreye başvuran

  =A6 olarak değişir.

  Bir formülü başka bir hücreye kopyaladığınız zaman, başvuruların değişmesini istemiyorsanız, bir mutlak başvuru kullanın. Örneğin, formülünüz A5 hücresini, C1 hücresiyle çarpıyorsa (=A5*C1) ve formülü başka bir hücreye kopyalarsanız, her iki başvuru da değişir. Başvurunun değişmeyen parçalarından önce bir dolar imi ($) yerleştirerek, C1 hücresine bir mutlak başvuru yaratabilirsiniz. C1 hücresine bir mutlak başvuru yaratmak için, örneğin, formüle, aşağıdaki biçimde dolar imleri ekleyin:

  =A5*$C$1

  R1C1 başvuruları hakkında
  R1C1 biçeminde, Microsoft Excel, bir hücrenin konumunu, “R”, arkasından bir satır numarası, “C” ve arkasından bir sütun numarasıyla gösterir. Örneğin, R1C1 mutlak hücre başvurusu A1 başvuru biçemindeki $A$1 mutlak hücre başvurusuyla eşdeğerdir. Etkin hücre A1’se, göreceli hücre başvurusu R[1]C[1], bir satır aşağıdaki ve bir sütun sağdaki hücreye, yani B2’ye başvuru yapar.

  Aşağıda, R1C1 biçemindeki başvuruların örnekleri verilmiştir.

  Başvuru Anlamı

  R[-2]C İki satır yukarıda ve aynı sütundaki hücreye göreceli bir başvuru

  R[2]C[2] İki satır aşağıda ve iki sütun sağdaki hücreye göreceli bir başvuru

  R2C2 İkinci satır ve ikinci sütundaki hücreye göreceli bir başvuru

  R[-1] Etkin hücrenin yukarısındaki tüm satıra göreceli bir başvuru

  R Geçerli satıra göreceli bir başvuru
   

Bu Sayfayı Paylaş