Ev Dezenfeksiyonu Nasıl Yapılmalı?

'Genel Sohbet' forumunda mervekeskin tarafından 18 Nisan 2020 tarihinde açılan konu

 1. mervekeskin

  mervekeskin New Member

  2
  0
  1
  Merhabalar. Temizliğe her zamankinden daha çok dikkat etmemiz gereken şu günlerde, kendimiz kadar evimizi de temiz tutmamız gerekiyor. Ev temizliği konusunda size yardımcı olabilecek birkaç bilgi bırakıyorum. iyi okumalar :))
  Öncelikle temizliğine özellikle dikkat edilmesi gereken yerler hangileri;
  Evin giriş kısmı, özellikle dış kapının başta kolları olmak üzere tamamı.
  Lavabolar, musluklar, duşakabinler, küvetler vb. başta olmak üzere banyo ve tuvaletler.
  Özellikle ortak kullanılan mutfak gereçleri.
  Tüm kapı kolları ve elektrik düğmeleri.
  Kumandalar.
  Ayakkabılık, portmanto.
  Ev dezenfekte edilirken nelere dikkat edilmeli?
  Öncelikle evler düzenli olarak havalandırılmalıdır.
  Temizlikle kullanacağınız ev dezenfektanı ürünlerin güvenilir olması, en az %70 alkol içermesi ve EPA kaydının bulunması da önemlidir.
  Kullanacağınız ürünlerin miktarları da oldukça önemlidir. Dezenfektanlar genellikle çok güçlü kimyasallar olduğundan, virüsten korunayım derken kendinize daha büyük zararlar verebilirsiniz. Bu yüzden kullanacağınız ürünlerin kullanma talimatlarını mutlaka dikkate alın. Seyreltilmiş, ev tipi dezenfektanlar yeterli olacaktır.
  Temizlik yaparken mutlaka tek kullanımlık eldiven kullanın. Eldiveni çıkardıktan sonra ellerinizi mutlaka güzelce yıkayın.
  Eldiveniniz tek kullanımlık değilse, temizlik sonrası bu eldiveninizi de mutlaka dezenfekte edin.
  Ev tipi çamaşır suyunu asla amonyak veya başka bir temizleyici ile karıştırmayın.
  Halı, nevresim, havlu gibi ürünleri temizlediğinizde mutlaka tamamen kurutun.
  Dışarıdan geldiğinizde çıkardığınız kıyafetleri sallayıp silkelemeyin. Doğrudan çamaşır makinesine atın ve ellerinizi bolca yıkayın.
  Evi her gün, güçlü ürünlerle derinlemesine temizlemek, bu ürünleri her ne kadar seyrelterek kullansanız da bir yerden sonra size zarar vermeye başlayabilir. O yüzden bu güçlü dezenfektanlarla derinlemesine bir temizlik yaptıktan sonra ev dezenfeksiyonu rutinine daha az kimyasal olan, hatta doğal dezenfektanlarla devam edebilirsiniz. Eve giriş çıkış sıklığına ve yoğunluğuna göre haftada 1 ya da, 2 haftada 1, ayda bir gibi periyotlarla yeniden güçlü dezenfektanlarla temizlik yapabilirsiniz.
  Çamaşır suyu
  Çamaşır suyu en sık kullanılan, kullanma talimatlarına uyulduğunda oldukça etkili olan temizleyicilerden biridir. Çamaşır suyunun içerisinde bulunan hipokloritler doğal mikrop öldürücü olarak adlandırılır. Bu hipokloritler insan vücudunda da bulunduğundan zararsızdır. Fakat bazılar çamaşır suyunun kokusunu bastırmak için çamaşır suyunu bazı güzel kokan temizleyiciler ile karıştırır ve oluşan bu yeni kokuyu solumak insan vücuduna ciddi şekilde zarar verebilir. Kullanacağınız çamaşır suyunun üzerindeki talimatlara göre, gerektiği gibi seyrelterek, başka kimyasallarla karıştırmadan kullanın.
  Alkol:
  Alkol en güçlü dezenfektanlardan biridir. Eczanelerden bulabileceğiniz, ev için kullanılabilen alkolü dezenfektan olarak kullanabilirsiniz. Fakat dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var. Alkolü kesinlikle çamaşır suyu ile karıştırmamalısınız. Alkol ile çamaşır suyu karıştırıldığında kloroform maddesi ortaya çıkar. Kloroform göz, karaciğer ve solunum yollarında ciddi problemlere yol açabilir. Alkol kullandığınız sırada ateşten uzak durun ve temizlikten sonra evi mutlaka havalandırın.
  Arap Sabunu:
  Arap sabunu çok fazla kimyasal içermediğinden daha güvenilirdir. Arap sabunu da, katı bir yapıda olduğundan, suyla seyreltilerek kullanılır.
  Sirke:
  Sirke de en güvenilir temizlik ürünlerinden biri. Özellikle günlük temizlik için kullanıma oldukça uygun. Sirkeyi eşit miktarda su ile temizleyerek güvenle kullanabilirsiniz.
  Karbonat:
  Yarım bardak karbonat (125 g) ve 10 damla esansiyel çay ağacı yağımı karıştırarak, özellikle halı, havlu, nevresimler gibi yumuşak ürünlerinizi düzenli olarak dezenfekte edebilirsiniz.
  Esansiyel portakal yağı:
  Meyvelerden yapılan esansiyel yağlar mikrop öldürücü özellikleri sayesinde temizlik için binlerce yıldır kullanılmakta. Seyreltilmiş portakal yağı özellikle mutfak yüzeyi temizliği için oldukça uygundur.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 19 Nisan 2020

Bu Sayfayı Paylaş