Düşük Maliyetli Yürüyüş Yolu Nasıl Yapılabilir ?

'Şantiye' forumunda g1b tarafından 11 Aralık 2016 tarihinde açılan konu

 1. g1b

  g1b Administrator Site Yetkilisi

  113
  4
  18
  Bir yürüyüş yolunun birincil amacı; bir bahçe, çim veya avluya kolay erişim sağlamaktır. Çünkü yağış mevsiminde, zeminde toplanan su, yürüyüş yolunun özensiz veya çamurlu olmasına neden olur. Bu da, kolay erişimin zorlaşmasına sebep olur. Bunu önlemek için ucuz tuğla geçit oluşturabiliriz. Ayrıca, tuğla yerine kırık döşeme parçaları veya beton bloklar da kullanabiliriz.

  Hatırlatma: Bu yol sadece yürüyüş amaçlıdır, başka bir araç için değildir.

  1. Planlama
  Önce yürüş yolunun gerekli uzunluğu ve genişliği ne olmalıdır karar verin. Ardından ipleri ve kelepçeleri kullanarak yerdeki planı düzenleyin. Geçiş yolu, gerektiği gibi düz veya eğimli olabilir.

  2. Yüzey Kazısı
  Mevcut araçları kullanarak, yaklaşık 200 mm'lik bir derinlikte, işaretlenmiş düzende üstteki toprağı kazın. Bu adım çakıl ve kum tabakasını üzerine yerleştirmek için yapılır.

  3. Temel Katmanı
  100 mm kalınlıkta sıkıştırılmış bir çakıl tabakası yerleştirin. Çakıl yerleştirildikten sonra, önerilen geçidinin uzunluğu boyunca geçidin iki yanına tuğla yerleştirin.

  Zemin çok yumuşak topraktan oluşuyorsa, sıkıştırılmış çakıl tabakası yerine yağsız çimento beton tabakası kullanabilirsiniz.

  4. Kum Katmanı

  Kalınlığı 50 mm olan sıkıştırılmış kum tabakasını yerleştirin. Kum tabakası tuğlaların kenarları arasına yerleştirilir. Sıkıştırırken, yağmur suyunun geçitten çıkmasına izin vermek için uygun eğimi sağlayın.

  5. Tuğla Yerleşimi

  Bu sıkıştırılmış kum katmanında, tuğlaları herhangi uygun bir desene yerleştirin. İki tuğla arasında yaklaşık 3 mm ila 4 mm boşluk bırakın; Bu boşluk bir sonraki adımda doldurulacak.

  6. Derz Doldurma

  Tek tek tuğla arasına bırakılan boşluk çimento ve kum karışımı ile doldurulur. Bunu yapmak için önce çimento ve kumu 1: 5 oranında karıştırın. Ardından, kuru karışımın tuğla arasındaki derzlere yayılması ve kuru karışımın serilmesi bir süpürge ile yapılır. Daha sonra derzlere biraz su dökün ve karışımı uygun aletle sıkıştırarak derz dolguları doldurun.

  7. Bakım

  Çimento kum karışımını en az 7 gün boyunca su ile sertleştirin.
   

Bu Sayfayı Paylaş