Dünyanın En Küçük Transistörü Üretildi

'Güncel Haberler' forumunda g1b tarafından 11 Ekim 2016 tarihinde açılan konu

 1. g1b

  g1b Administrator Site Yetkilisi

  113
  4
  18
  Berkeley mühendisleri ulaşılması zor bir seviyede transistörler üretilebileceğini kanıtladılar. Bunu yapmak için farklı teknikler denediklerini ve başarılı olduklarını belirttiler.
  Dünyanın en küçük transistörü Berkeley Ulusal Laboratuvarındaki bir ekip tarafından geliştirildi. Üretilen transistör 1 nanometre "Gate"e sahip. Bunun nasıl bir birim olduğunu örneklemek gerekirse, insan saçının kalınlığının 50.000 nanometre olduğunu söylememiz yetecektir.

  Günümüzde işlemci üretimi için de kullanılan materyal ve tekniklerle yapılabilecek en küçük transistör boyutu 5 nanometre. Çünkü boyut 5 nanometrenin altına indirildiğinde, elektronlar kontrolden çıkmış biçimde hareket etmeye başlıyorlar. Kabaca açıklarsak, fizikte “quantum tunnelling” (Kuantum Tünelleme) denilen bu etki, bir elektronun transistörün içinden geçmeden diğer tarafına atlamasına imkan tanıyor.

  Berkeley mühendisleri 5 nanometrelik transistörlerden bir anda 1 nanometrelik transistörlere ulaşmalarının farklı materyal ve tekniklerle olduğunu belirttiler. Geleneksel kullanılan litografi tekniklerinin 1 nanometre boyutlarında transistör yapmak için pek işe yaramadığını, bu yüzden MoS2 (molibden disülfit), karbon nanotüpler ve Zirkonyum Dioksit gibi farklı malzemelerle projelerini gerçekleştirdiklerini söylediler.

  [​IMG]  -
   
  Son düzenleme: 11 Ekim 2016

Bu Sayfayı Paylaş