Dünyanın En İnce Elektrik Teli Üretildi

'Güncel Haberler' forumunda g1b tarafından 3 Ocak 2017 tarihinde açılan konu

 1. g1b

  g1b Administrator Site Yetkilisi

  113
  4
  18
  Bilim adamları, az miktarda elmas ile yapılan “diamondoid” kullanarak, yalnızca üç atom genişliğinde olan dünyanın en ince elektrik telini geliştirdi. Bu aynı zamanda geliştirilmesi mümkün olan en ice elektrik teli kalınlığıdır.

  Nano ölçekte, moleküler LEGO’ya benzeyen tel, kükürt ve bakır atomlarına bağlanmış bir dizi “diamondoid” den yapılır. Diamondoidler kükürt ve bakır atomlarına bağlanır, böylece tel oluşur. Kafes benzeri yapılar karbon ve hidrojen bağlarından oluşur. Doğal olarak petrol sıvısında oluşurlar.

  Stanford Üniversitesi’nden araştırmacı Hao Yan, “Burada gösterdiğimiz şey, esasen kendilerini birleştiren, mümkün olan en küçük boyutta küçük ve iletken teller yapabilmemiz.” dedi.

  Yan’ın anlattığı düzeni aşağıdaki animasyondan anlayabilirsiniz. Diamondoidler, karbon ve hidrojenden yapılmış küçük kafes benzeri yapılardır.

  [​IMG]

  Bu kafeslerin her biri tek bir bakır ve kükürt atomuna bağlandıktan sonra, diamondoidler arasındaki devam eden çekim, tel benzeri bir yapı oluşturur.

  Araştırmacı Fei Hua Li telin yapısıyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı; “LEGO blokları gibi, sadece boyutu ve şekli ile belirlenen belirli şekillerde bir araya geliyorlar. Her yapı bloğunda bakır ve kükürt atomları ortada sarılıp, telin iletken çekirdeğini oluşturuyor.”

  Mühendisler, elektrik akımı ileten nano tellerin geliştirilmesinde ilk defa çalışmadılar. Daha öncede benzeri çalışmalar oldu. Fakat ekip üç atom genişliğindeki diamondoid zincirin mümkün olan en küçük yapı olduğunu söylüyor.

  Mühendisler şimdi de, aynı teknikle oluşturabilecekleri diğer nano tel çeşitlerini görmek için bakır ve kükürt yerine yeni malzemeler kullanarak deney yapıyorlar.

  Şimdiye kadar kadmiyum, çinko, demir ve gümüş ile deneyler yapıldı. Bununla birlikte “diamondoid” yerine “carboranes” gibi kafeslerin diğer formlarıyla deniyorlar.

  Yeni elektrik telinin kullanım alanları arasında, hareketten enerji üretebilen sistemler geliştirmek yer alıyor. Örneği elbisenizin üzerindeki bu teller ile hareket ederken enerji üretebilirsiniz. Giyilebilir teknoloji bu teller sayesinde bambaşka bir yöne doğru geçecektir.


  -
   

Bu Sayfayı Paylaş