Dünyanın En Hızlı Süper Bilgisayarı

'Güncel Haberler' forumunda g1b tarafından 24 Ocak 2017 tarihinde açılan konu

 1. g1b

  g1b Administrator Site Yetkilisi

  113
  4
  18
  2017 yılı tüm yeniliklerin yılı olacak gibi görünüyor. Çünkü Çin, dünyadaki ilk en hızlı süper bilgisayar prototipinin önümüzdeki aylarda tamamlanacağını açıkladı. Bu süper bilgisayarın saniyede 1 kentilyon (1 x 10^18) hesaplama yapabildiği belirtildi.

  Çin’in Ulusal Süper Bilgisayar Merkezi, normalde 2018 yılında çıkması beklenen en hızlı süper bilgisayarın 2017 yılı içerisinde çıkarılacağı düzeltmesini duyurdu. Fakat bitirilen prototipin tamamen fonksiyonel bir modele dönüşmesinin birkaç yıl süreceği göz ardı edilemez.

  Böylesine bir süper bilgisayarının ne kadar muazzam olduğu ile ilgili karşılaştırma yaparsak, Çin’in en son yaptığı süper bilgisayar olan Sunway TaihuLight saniyede 1.000.000.000.000.000 hesaplama yapabiliyor.

  Kentilyon biriminin büyüklüğünü şöyle anlatmak daha uygun olur; genellikle ton cinsinden Dünya’nın kütlesini ve insan beynindeki molekül sayısını açıklamak için kullanılır. Bu kadar büyük bir hesap yeteneğinden bahsediyoruz.

  Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri’de bu hızda bir süper bilgisayar yapmak için çalışmalarını sürdürüyor. Fakat 2023 yılından önce böyle bir şeyin gerçekleşmesi pek mümkün görünmüyor.

  Dünyanın en hızlı süper bilgisayarları ilk 10 listesinin, ilk 2 sırasında Çin yapımı bilgisayarlar bulunuyor. Amerika Birleşik Devletleri bu listede 5 bilgisayar ile bulunsa da, bu bilgisayarlar Çin’in yaptıklarına oranla yavaş kalıyorlar.

  -
   

Bu Sayfayı Paylaş