Dünyanın En Hafif Metalik Yapısı

'Güncel Haberler' forumunda g1b tarafından 20 Aralık 2016 tarihinde açılan konu

 1. g1b

  g1b Administrator Site Yetkilisi

  113
  4
  18
  2011 yılında, HRL Laboratories firması kusursuz derecede hafif bir materyal geliştirdi. Şimdi ise, Guinness World Records (Guinness Dünya Rekorları), malzemeyi dünyanın en hafif metalik yapısı olarak listeye aldığını açıkladı.

  Bir zamanlar bütün medya unsurlarının manşetlerinde yer alan materyal, görünüş bakımından Photoshop ile değiştirilmiş bir fotoğraf karesi gibi görünüyor.. Bir hindiba bitkisinin tepesinde dururken yer aldığı fotoğraf ile tanıtılması da bundaki en büyük etken.

  Geliştirilen metal mini-kafes yapısı geçtiğimiz günlerde dünyanın en hafif metali olarak teyit edildi. Bu ilginç yapısıyla, binalarda yalıtım amacıyla kullanılan strafor veya herhangi bir köpükten yaklaşık 100 kat daha hafiftir.


  HRL’deki Sensörler ve Malzemeler Laboratuvarı Direktörü Bill Carter geliştirdikleri materyalle ve daha sonrasında yapılabileceklerle ilgili olarak, “En hafif metal rekorunu elde etmenin yolu, üretim sürecinin esnekliğini göstermekti. Aynı işlemle, alüminyum yoğunluğu ile havanın yoğunluğunun (içerisindeki hava hariç) çok altına kadar üretilebilen güçlü ve kullanışlı bir malzeme üretebiliriz. Aralarındaki herhangi bir noktadaki yoğunluğa ulaşmak, oluşturma sürecinde yalnızca küçük bir değişiklik gerektirir. Hızlı, nispeten ucuza yapılabilir ve rahatlıkla sipariş alınabilir. ”

  Geliştirilen yapının şaşırtıcı düzeyde yüksek özelleştirilmesi vardır. Bu, belirli kullanımlar için malzemeyi optimize etmek için HRL’deki geliştiricilerin belirli karakteristiklerini değiştirmesini sağlar.

  Çok hafif bir malzeme yapmak için, HRL’teki mühendisler, gerekli malzeme miktarını en aza indirgemek amacıyla kullandıkları alanı en üst düzeye çıkarmak için tamamen yeni bir teknik geliştirdiler. Teknik, yoğunluğu oldukça düşük olan bir süngere dayanıyordu. İlerleyen zamanda ekibin geliştirmiş olduğu inanılmaz derecede karmaşık yapı, yüzde 99.99 açık hacimden oluşuyor.

  Materyalin amacı, en hafif malzeme olmaktan çok daha ileridedir. Metalik yapı, önündeki herhangi bir metalden farklı olarak olağanüstü özelliklere sahiptir. Metal, inanılmaz derecede yüksek enerji emilimi nedeniyle yüzde 50 gerilimi aşan sıkıştırmadan sorunsuz bir şekilde kurtulabiliyor.

  Materyal kitlesel pazara ulaşmadan önce muhtemelen daha da gelişecek. Metal üretmek inanılmaz derecede pahalıdır. Bununla birlikte, üretimdeki gelişmeler, yapının otomotiv ve havacılık sektörlerinde geniş çapta kullanılmasını sağlayabilecek.

  Gelecekte bu malzeme yapısını ne tür mühendislik işlerinde kullanabiliriz. Sizde kendi görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.


  -
   

Bu Sayfayı Paylaş