Duman Emen Beton Geliştirildi

'Güncel Haberler' forumunda g1b tarafından 16 Ocak 2017 tarihinde açılan konu

 1. g1b

  g1b Administrator Site Yetkilisi

  113
  4
  18
  Yeni bir inşaat malzemesi olarak geliştirilen beton türü, günümüzde kullanılan betonlara kıyasla çok daha çevreci. İtalya’da düzenlenen bir 2015 Milan Expo fuarında açılan Palazzo Italia, havayı temizlemek için tasarlanan betondan üretilen ilk bina.

  Bina dış cephesi, çimento ve titanyum dioksit karışımından yapılıyor. İçerisinden havanın geçmesine izin verirken, hava kirliliğine neden olan azot oksit partiküllerini yakalıyor. Bu karışımda titanyum dioksit, UV ışınlarıyla aktive olan kimyasal tepkime için bir katalizör görevi görür. Bu emilen azot oksitin kirlilik yaratacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü yağmur yağdığında bu emilen maddeler zararsız tuza dönüşerek atılıyor.

  Palazzo Italia, aynı zamanda kendi boyutlarındaki geleneksel binadan yüzde 40 daha az enerji tüketiyor ve sıfır hava kirliliği üretiyor. Enerji tüketiminin az olmasının bir sebebi de çatısının tamamen güneş panellerinden yapılmış olmasından kaynaklanıyor. Bu güneş panelleri 140 kilowatt enerji üretebiliyorlar.

  Projenin mimarı Michele Molè yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Binanın bir ozmotik organizma olmasını istedik. Tıpkı karbondioksitle nefes alıp oksijen veren bir ağaç gibi. Milano’daki binaların sadece yüzde 15’i betonla kaplansaydı, hava kirliliği yarı yarıya az olacaktır.
  -
   

Bu Sayfayı Paylaş