Dizi Formülleri ve Nasıl Girilecekleri Hakkında

'Ms Office' forumunda muhendisce tarafından 14 Haziran 2017 tarihinde açılan konu

 1. muhendisce

  muhendisce Administrator Site Yetkilisi

  45
  1
  8
  Dizi formülleri ve nasıl girilecekleri hakkında
  Bir dizi formülü çok sayıda hesaplama yapabilir ve sonra tek bir sonuç veya çok sayıda sonuç verebilir. Dizi formülleri, dizi bağımsız değişkenleri olarak bilinen iki veya daha fazla değer kümesi üzerinde işlem yapar. Her bir dizi bağımsız değişkeninin aynı sayıda satırı ve sütunu bulunması gerekir. Dizi formüllerini, temel, tek değerli formüllere yarattığınız biçimde yaratırsınız. Formülü içerecek hücreyi veya hücreleri seçin, formülü yaratın ve sonra formülü girmek için, CTRL+ÜST KARAKTER+ENTER tuşlarına basın.

  Yalnızca tek bir sonuç istiyorsanız, Microsoft Excel’in o sonucu yaratmak için pek çok hesaplama yapması gerekebilir. Örneğin, aşağıdaki formül, yalnızca D5 : D15 aralığında bulunan, A sütununun aynı satırındaki hücrenin “Mavi Havacılık Şirketi” metnini içerdiği hücrelerin ortalamasını almaktadır. EĞER işlevi, A5:A15 aralığındaki, “ Mavi Havacılık Şirketi “ metnini içeren hücreleri bulur ve sonra D5: D15 aralığındaki ilişkili hücrenin değerini, ORTALAMA işlevine verir.

  {=ORTALAMA(EĞER(A5:A15=” Mavi Havacılık Şirketi “,D5: D15))}

  Bir dizi formülüyle çok sayıda sonuç hesaplamak için, diziyi, dizi bağımsız değişkenleriyle aynı sayıda satırı veya sütunu olan bir hücre aralığına girmeniz gerekir. Aşağıdaki örnekte, beş tarihlik bir seri için (sütun A’da), beş satış rakamı (sütun B’de) verilmiştir ve EĞİLİM işlevi, satış rakamları için düz çizgi değerleri belirler. Formülün bütün sonuçlarını görüntülemek için, sütun C’deki beş hücreye (C10:C15) girilir.

  {=EĞİLİM(B10:B15,A10:A15)}

  Bir dizi formülünü, çalışma sayfasına girilmemiş olan bir değer serisinin tek veya çok sayıda sonucunu hesaplamak için de kullanabilirsiniz. dizi formülleri, sabitleri, dizi formülü olmayan formüllerin kabul ettiği biçimde kabul edebilir; fakat, dizi sabitlerini belli bir biçimde girmeniz gerekir. Örneğin, bir önceki örnekteki aynı beş tarih ve beş değer verilince, gelecekteki iki ek tarih için satışları planlayabilirsiniz. Formüller veya işlevler dizi sabitleri olamayacağı için, aşağıdaki örnek, EĞİLİM işlevindeki üçüncü bağımsız değişkenin ek tarihlerini göstermek için seri numaraları kullanmaktadır:

  {=EĞİLİM(B10:B15,A10:A15,{35246;35261})}

  Çalışma kitaplarındaki hesaplamalar hakkında
  Hesaplama, formülleri hesaplama ve sonra sonuçları, formülleri içeren hücrelerde değerler olarak görüntüleme işlemidir. Varsayılan olarak, Microsoft Excel açık olan bütün çalışma kitaplarını otomatik olarak hesaplar. Bununla birlikte, hesaplamanın ne zaman yapılacağını denetleyebilirsiniz.

  Mümkün olan her defasında, Microsoft Excel yalnızca, değişmiş olan değerler içeren başka hücrelere bağımlı olan hücreleri güncelleştirir. Bu tür bir hesaplama, gereksiz hesaplamalardan kaçınmaya yardımcı olur. Microsoft Excel, ayrıca, çalışma kitapları açıldığı veya kaydedildiği her defasında, bu çalışma kitaplarını kaydeder.

  Microsoft Excel, hücrelerin temel aldığı veya depoladığı değerleri hesaplar. Ekranda gördüğünüz değer, depolanan değeri nasıl biçimlendirmeyi ve görüntülemeyi seçtiğinize bağlıdır. Örneğin, bir tarihi “22/6/96” olarak görüntüleyen bir hücre, hücredeki tarih için depolanan değer olan bir seri numarası da içerir. Tarihin görüntüsünü, başka bir biçime değiştirebilirsiniz (örneğin, “22-Haz-96”); fakat, bir değerin çalışma sayfasındaki görünümünü değiştirmek, depolanan değeri değiştirmez.

  Hesaplama devam ettikçe, komutlar seçebilir, sayılar veya formüller girmek gibi işlemler yapabilirsiniz. Microsoft Excel, diğer komutları veya işlemleri yerine getirmek için, hesaplamayı geçici olarak keser ve sonra hesaplamaya devam eder. Çalışma kitabı çok sayıda formül içeriyorsa, çalışma sayfaları veri tabloları içeriyorsa veya çalışma kitapları, çalışma kitabı yeniden hesaplandığı her defasında otomatik olarak yeniden hesaplanan işlevler içeriyorsa, hesaplama işlemi daha fazla zaman alabilir.

  Diğer çalışma sayfalarındaki veya çalışma kitaplarındaki değerleri hesaplamak için formüller kullanma hakkında
  Farklı çalışma sayfalarında ve çalışma kitaplarında depolanan verileri, bağlama veya dış başvurular kullanarak paylaşabilirsiniz. Büyük çalışma sayfası modellerini aynı çalışma kitabında tutmanın kullanışlı olmadığı durumlarda, bağlama özellikle yararlıdır. Bağlama, iki çalışma kitabı arasındaki bağlarla sınırlı değildir; bağlantılı çalışma kitaplarının sıra düzenlerini de kurabilirsiniz. Aşağıdaki örnekte, ORTALAMA çalışma sayfası işlevi, Pazarlama adlı çalışma sayfasındaki B1:B10 aralığındaki ortalama değeri hesaplamaktadır.

  Dış başvurular, şu işlemler için kullanabilirsiniz:

  · Birden fazla çalışma kitabındaki verileri birleştirme. Birçok kullanıcının veya bölümün çalışma kitaplarını bağlantılandırabilir ve sonra kalıcı verileri bir özet çalışma kitabında tümleyebilirsiniz. Özgün çalışma kitapları, hala, özet çalışma kitabından ayrı olarak değiştirilebilir.

  · Verilerinizin farklı görünümlerini yaratma. Verilerinizin ve formüllerinizin tümünü bir veya daha fazla kaynak çalışma kitabına girebilir ve sonra yalnızca kaynak çalışma kitaplarındaki kalıcı verilere bağlantıları içeren bir rapor çalışma kitabı yaratabilirsiniz.

  · Büyük, karmaşık modelleri yükleme. Karmaşık bir modeli, bağımsız bir çalışma kitapları serisine bölerek, model üzerinde, ilgili bütün sayfalarını açmadan çalışabilirsiniz. Küçük çalışma kitaplarını değiştirmek daha kolaydır, çok fazla bellek gerektirmezler ve daha hızlı açılabilir, kaydedilebilir ve hesaplanabilirler.
   

Bu Sayfayı Paylaş