Bitümlerin Temel Özellikleri

'Şantiye' forumunda g1b tarafından 9 Ocak 2017 tarihinde açılan konu

 1. g1b

  g1b Administrator Site Yetkilisi

  113
  4
  18
  Bitüm kelimesi genel olarak kullanılan bir isimdir. Bitüm, Trikloretilen içerisinde çözünen, uçucu olmayan ve ısıtıldığında aşamalı olarak yumuşayan hidrokarbonlardan ve türevlerinden oluşan yapışkan bir sıvı veya katı bir maddedir. Siyah veya kahverengi renklidir, su geçirgenliği yoktur ve oldukça yapışkan özelliklere sahiptir. Petrol rafineri işlemleri ile elde edilir. Aynı zamanda doğada bu haliyle de bulunabilir.

  Bitümlerin temel özellikleri aşağıdaki gibidir.

  1. Bitüm Yapışkandır
  Koşullar olumlu olması durumunda bitümün mükemmel yapışma özellikleri vardır. Bununla birlikte suyun varlığında yapışma bazı problemler yaratır. Yol yapımında kullanılan agregaların çoğu yüzeyde zayıf bir negatif yüke sahiptir. Bitüm agregaları zayıf dağılma kuvvetinden ötürü bağlanırlar. Su oldukça polardır. Ve bu yüzden agrelara bağlanarak bitümlü kaplamanın yerini alabilir.

  2. Bitüm Elastiktir
  Herhangi bir numuneden alınan bitüm örneği çekildiğinde uzar. Serbest bırakıldığında ise, kendi orijinal uzunluğuna yakın bir uzunluğa dönme yeteneğine sahiptir. Bazı bitümler için bu işlem diğerlerinden daha uzun sürebilir. Bu özelliğe bitümün elastik özelliği denir.

  3. Bitüm Viskoelastiktir
  Bitümün viskoelastik özelliği vardır. Sıcaklığa veya taşıdığı yüke bağlı olarak davranışı ya viskoz ya da elastik olabilir. Daha yüksek sıcaklıklarda daha fazla akışkanlık veya plastik davranış gösterebilir. Daha düşük sıcaklıklarda ve kısa süreli yükleme sırasında, bitüm sert ve elastik olma eğilimindedir. Orta sıcaklıklarda bu ikisinin bileşimi eğilimindedir.

  4. Bitüm Plastiktir
  Sıcaklıklar arttığında ve bitümlere bir yük uygulandığında, bitüm akar. Fakat yük kaldırıldığında orijinal konumuna geri dönmez. Bu duruma plastik davranış denir.

  5. Bitüm Yaşlanır
  Yaşlanma, dış koşullardan kaynaklanan bitüm özelliklerindeki zaman içindeki değişimler için kullanılan terimdir. Bu değişiklikler çatlaklar veya çökmekte olan bölgeler olarak görülebilir. Bitüm atmosfer koşullarına maruz kaldığında, bitüm molekülleri oksijen ile reaksiyona girerek bitümün yapısını ve bileşimini değiştirir. Oksidasyon veya oksitlenme adı verilen bu süreç, bitümün kırılganlaşmasına, sert olmasına ve koyu kahverengi veya siyahdan griye renk değiştirmesine neden olur. Bu değişikliğe genellikle oksidatif sertleşme ya da yaşlanma sertleştirmesi denir. Bu yaşlanma şekli, daha sıcak iklimlerde veya sıcak mevsimlerde daha sık meydana gelir. Böylece eski kaldırımların daha kolay kırılmasına neden olur. Ayrıca bu durum, bitümün yüzey filmlerinin ince olması durumunda veya yetersiz sıkıştırma durumunda da oluşabilir.

  6. Bitüm Sertleşir
  Ultraviole ışınlarına maruz kalma ve uçucu bileşiklerin buharlaştırılması bitümün sertleşmesine neden olabilir. Uçucu bir birleşikler çok hızlı bir şekilde gaz haline dönüşebilen malzemelerdir. İki tür sertleşme vardır:

  • Fiziksel sertleşme
  • Eksudatif sertleştirme
  Fiziksel sertleşme, bitümlü yapılarda mumlu kristaller oluştuğunda veya asfaltenler opaklaştığı zaman oluşur. Sıcaklık yükseltilirse bu durum tersine çevrilebilir.

  Eksudatif sertleştirme, bitümdeki yağlı bileşenlerin emilmesinden kaynaklanmaktadır.  -
   

Bu Sayfayı Paylaş