Autocad Lisp Dosyası nedir ve Nasıl Yüklenir ?

'Autocad' forumunda CivilEngineer tarafından 23 Kasım 2016 tarihinde açılan konu

 1. CivilEngineer

  CivilEngineer Moderator Site Yetkilisi

  24
  0
  1
  Autocad Lisp Dosyası nedir ve Nasıl Yüklenir ?

  Autocad Lisp için işimize yarayacak en güzel tanım Autocad programı içerisine işimizi kolaylaştırıcı bir kaç kodu ekleyerek aslında zahmetli olan işleri daha kolay yapmak. Peki ama bu lispler nerede bulunur yada nasıl yazılır ?

  autocad lispleri paylaşan bir çok kişi bulunmaktadır. İnternette bu kişilerin paylaşımlarından bulunabileceği gibi kendimizin de gayet kolay bir şekilde yazabileceğini söyleyebiliriz.

  Autocad için lisp yazımını bir başka konuya bırakarak , bu yazımızda bulduğumuz lispleri nasıl kaydedeceğimizden bahsedelim.

  Bunun için bazı lisp kodları açık olarak internette paylaşılıyor sizde Eğer lisp kodunu herhangi bir yerden kopyala yapıştır yöntemi ile alıyorsanız. Önce kopyaladığınız kodu not defterinde yeni bir sayfa açarak bu sayfanın içine yapıştırın. Sonra bu sayfayı LSP uzantılı bir dosya adı vererek kaydediniz. (örnek: ölçü.lsp) şimdi artık autocadde çalışmaya hazır bir lsp uzantılı bir dosyamız bulunmakta gelelim bu lispi autocadde açıp çalıştırma işine

  C:/Program Files/Autocad 2004/Support/ klasörü için mutlaka kendimi bir klasör oluşturmalıyız bu klasörün ismine de lispler , lispcenter , lispbase , lisplerim gibi akılda kalıcı isimler vermeliyiz.

  C:/Lispler/ şeklinde olduğunu düşünürsek . Şimdi bu klasörü Autocad’e tanıtalım.

  Autocad’i açıp Tools açılır. karşımıza gelen menüden Options yazan yere tıklayıp, Files tabına tıklıyoruz.Burada Support File Search Path yazısına tıklayıp Add butonuna tıklıyoruz. Ardından Browse yazan yere tıklayıp Autocad dizini altında bulunan Support klasörü içinde oluşturduğumuz çalışma klasörüne tıklıyoruz ve Ok butonuna basıyoruz. Options diyaloğunu da ok yapıp kapatıyoruz. Böylece autolisp dosyalar için çalışma dizini tanımlamış olduk.

  Oluşturduğunuz ve yerini bildiğiniz bu dosyayı AutoCAD in tanıması ve yüklemesi için:

  Klavyeden "Appload" komutunu çalıştırarak veya PullDown menüden (Çekme menü) Tools > Autolisp > Load... 'ı seçerek Load/Unload Applications dialog kutusunu ekrana getirin.

  Yüklemek istediğiniz AutoLISP dosyasını bulun, (örnek: C:/Lispler/xxx.lsp) Dosyanın üzerine tıklayarak seçili (işaretlenmiş) hale getirin sonra Load butonuna tıklayarak dosyanın yüklenmesini sağlayın.

  Bu yöntemle lisp autocadi kapatıp açınca tekrar kendisini sıfırlar yani bir defaya mahsus kullanmış olursunuz . bu lispi tekrar kullanmak isterseniz aynı işlemleri tekrar yapmanız gerekecek. aslında bu lispi sürekli olarak tanımlamak da mümkün ancak bu işlem autocad açısından pek tavsiye etmediğim bir durum. kendi lisplerimin belli bir süre sonra çok karışıklığa sebebiyet verdiğini gördüm .

  bundan dolayı bu yöntemle bir kerelik kullanmanızı tavsiye ederim.
   

Bu Sayfayı Paylaş