Autcad'de Z Düzlemini Sıfır 0 Yapmak

'Autocad' forumunda CivilEngineer tarafından 24 Kasım 2016 tarihinde açılan konu

 1. CivilEngineer

  CivilEngineer Moderator Site Yetkilisi

  24
  0
  1
  Autcad'de Z Düzlemini Sıfır 0 Yapmak

  Autocad ‘de 2 boyutta calısırken bazen 2 yada daha fazla çizim belgesini (dosyasını) birleştirmemiz gerekebiliyor, içinden bazen bir blok alıyoruz bazen bir plan. Birleştirdiğimizde kopyaladığımız nesnelerin Z düzlemi 0(sıfır) olmuyor. trim fillet gibi komutlar z düzleminin farklılığında ötürü kesişmiyor,

  böylece düzenleme komutları çalışmıyor.
  Başka bir örnek verecek olursak netcad ten aldığımız çizimlerdeki nesnelerin Z düzlemininin 0(sıfır) olmaması yüzüden doğru çalışmaması.

  Bunun önüne geçmek için ne yapmak lazım ? 1 adet autolisp

  Sayın Osman DEMİRCİ nin hazırladığı autolisp çizim dosyasındaki bütün nesnelerin Z düzlemindeki değerini 0 (sıfır yapıyor) .( Linki Görebilmek için Üye Ol ) bilgisayarınıza indirin yüklemek için Osman Bey’in tarifini uygulayalım.

  İndirdiğiniz dosyayı AutoCAD’in support dizinine kopyalamanız yeterli. Lispi çalıştırmak içinde AutoCAD içinden lispi göstermeniz gerekiyor. AutoCAD içinde iken “appload” komutu ile “zapping.fas” dosyasını göstererek “load” a tıklayın. Lispi çalıştırmak içinse AutoCAD komut satırında “zapping” yazmanız yeterli… Bu işlemi her seferinde tekrar etmek istemiyorsanız appload yazdıkdan sonra “contents” kısmına tıklayıp “Add…” bölümüne tıklayın. Gelen ekrandan ise “AutoCAD\Support\” altındaki zapping.fas dosyasını gösteriniz.
  Kullanımı ise şu şekilde

  1. ilk önce üst menüden View>3d Views>Front u seçiyoruz.

  2. sonra komut satırına zapping yaziyoruz

  3. seçenekleri seçip onaylıyoruz. bekliyoruz

  4. sonra üst menüden View>3d Views>Top yapıyoruz.

  Not: Bu yazıyı bilgisayarıma kaydetmişim ama oldukça zaman geçmiş üstünden amacın mühendislere faydalı olmak olduğu için paylaşmak istedim. Benim için oldukça önemli bir problemin çözümü bence bir çok kişi için de aynı öneme sahip olacak.
   
 2. pirenuri

  pirenuri New Member

  1
  0
  1
  hiç bi sike yaramıyor
   
 3. Disturb

  Disturb Moderator

  90
  3
  8
  flatten komutunu deneyebilirsin
   

Bu Sayfayı Paylaş